Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?

Saç Yağlanması Neden Olur? Nasıl Önlenir?
Saç Yağlanması Neden Olur? Nasıl Önlenir?
29
Eyl

Saç yağlanması bir çok kişi için önemli bir sorun teşkil eder. Çünkü banyo yaptıktan sonra bir iki gün içerisinde saçlar yeniden yağlanmaya başlar. Özellikle de saçı çok aşırı yağlanan kişiler için tamamen kabusa dönüşebilir. İsterseniz bu sorunun nedenlerine ve çözümlerine şöyle bir değinelim.

 

Saç Yağlanmasının Nedenleri:

 

Saç Şekli: Saç yağlanmasının asıl nedeni saç derisinin yağlanmasıdır. Yağlı ciltlerdeki bu özellik saç derisinde de kendini gösterir. Eğer düz bir saçını varsa, derideki yağların saçlara ulaşması ve saç uçlarına ilerlemesi kolay olur. Ancak dalgalı ve kıvırcık saçlarda yağ hızlı hareket edemediğinden çok fazla yağlanma görünmez.

 

Genetik Özellikler: Anne ve baba tarafından gelen genetik özellikler yüzünden bu soruna yakalanmış olabilirsiniz.

 

Beslenme: Beslenme saçları yağlandıran büyük etkenlerden biridir. Eğer çok yağlı besleniyorsanız saçlarınızın yağlanması normaldir. Ayrıca dengesiz ve yetersiz beslenme gibi etkenler de yağlanmaya davetiye çıkarır.

 

Stres: Stresin zaten başımıza açmadığı dert yoktur. Stres ve sıkıntılı dönemlerinizde saçlarınızın daha çok yağlandığı dikkatinizi çekmiştir.

 

Şampuan: Saçınıza uyum sağlamayan şampuanlar saçlarınızda yağlanmaya neden olabilir. Bu yüzden böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız şampuanınızı hemen değiştirmelisiniz.

 

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

 

1) Beslenmenize özen gösterin ve az yağlı, sağlıklı yiyecekler tüketmeye dikkat edin.

 

2) Saç kuruluğunda saçın nemlenmesi için deri daha fazla yağ üreteceğinden deriyi ısıtan saç şekillendiricilerden vazgeçin.

 

3) Yine saç derisini kuruttuğu için duşta çok sıcak su ile yıkanmak sakıncalıdır. Saçınızı yıkarken mutlaka ılık su kullanın.

 

4) Şampuanınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Saçınızla daha uyumlu olan bir şampuan seçmeniz gerekmektedir. Şampuan seçerken ne saçı çok yumuşak yapan ne de çok sertleştiren bir şampuan almalısınız.

 

5) Saçınızı sık tararsanız yağın ilerleme hızını artıracağınızdan bu işlemden vazgeçin.

 

6) Saç ile çok fazla oynamak da saçı aşırı derecede yağlandırır.

 

7) Saç kremlerini saç diplerinize sürmeyin. Saç derisi bu ürünlerle etkileşime geçince daha çok yağ üretmeye başlayacaktır.

 

8) Saçınıza bakım yapın. Saçı canlandıran ve sağlıklı bir hal almasını sağlayan bakım kürleri için önerilerimize göz atabilirsiniz >> Saç Bakımı

Yazı Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış
iç giyim
Çok Okunanlar
Son Yorumlar
çok güzel bir yazı olmuş annem ve ben ilgiyle okuduk yazdıklarınızı bizde deneyeceğiz teşekkür ederiz:)
merhaba sun kissed nedir acaba
saçlarım çok soluk yıkadıktan sonra bile yaklaşık yarım saat sonra yine eski haline dönüyor.
bende önceden bikaçtane avon ürünü kullandım.parfümleri beni hep tıkadı, nefes alamıyordum kullandıgımda.şimdi oriflame kullanıyorum ve hiç bir sorun yaşamıyorum.teşekkürler oriflameye.herkese tavsiye ediyorum.bilgi almak isteyenleride bekliyorum yorumlarınızı :)
merhaba daha önce bir ruj almıştım avondan sparkıng peach yazıyor üzerinde fakat aynı ruju bulamıyorum çok aradım sevdiğim bir renk lütfen yardımcı olurmusunuz

sakla